تبلیغات
مطالب اینترنتی - چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟
مطالب اینترنتی
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟

آموزش نقاشی به کودک

نقاشی کردن یکی از اصول های هر فرزند هست و پدران و مادران باید به انها آموزش بدهند .

هنرمند و کودک وقتی نقاشی میکنند، چیزها را چنان که در حقیقت بیرونی وجود دارد، نشان نمی دهند، بلکه به گونه‌ای که آنها را در ذهن میبینند و به نظرشان می رسد ،بیان می کنند و بدین ترتیب چشم‌انداز دنیای درون خود را نمایان می‌سازند.

اگر زبان نقاشیهای کودکانه را بدانیم متوجه میشویم که در ورای شکل و ساختمان نقاشیها، چیزهایی از شخصیت کودک نهفته هست.

درک و فهم نقاشیهای کودکان و چیزی که او می خواهد بیان کند، برای والدین و مربیان بسیار لازم هست، آنهم نه فقط بعنوان کنجکاوی خشک و خالی، بلکه بدین علت که شناخت آن باعث بهتر شدن روابط بین بزرگسالان و کودکان میشود و به پیشرفت و تکامل کودک کمک شایانی می کند.

چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟

بزرگسالان می توانند با برقرار کردن روابطی دوستانه و معنوی با کودک، از او بخواهند برایشان درخت، حیوان، منزل، یک شخص، یک خانواده، خودش و یا هرچه راکه مورد علاقه‌اش هست و یا ازآن می‌ترسد یا یک رؤیا را ترسیم کند، گرچه بی‌آنکه چیزی را به او تحمیل کنند.

گذشته از آغاز تجزیه و تحلیل برخی از موضوع‌ها که بیشتر مورد استفادة کودکان قرار میگیرد، یادآور میشویم که برای آنکه تعبیر نقاشی‌های یک کودک دارای کیفیت بهتری باشد، باید از تعداد هرچه بیشتری از نقاشی‌ها و اطلاعات دقیقی از زندگی خود آن کودک کمک گرفت.

شکل آدم
کودک وقتی که شکل آدمی را می کشد، گذشته از هر چیز شکل خود و یا درکی راکه از بدن و تمایلاتش دارد، بیان میکند. در واقع بین برخی خطوط آدمک نقاشی شده و خصوصیات روانی و جسمی کودکی که آن را کشیده، ارتباط‌های مشخصی وجود دارد.

اگر آدمک در مجموع هماهنگ باشد، احتمال بسیاری وجود دارد که کودک کاملاً سازگار باشد. اگر برعکس آدمک مثلاً در اندازه‌ای خیلی کوچک و یا در گوشه‌ای از کاغذ کشیده شده باشد به معنای این هست که کودک خود را کم ارزش و از دیگران پایین‌تر می داند.

ار این کم بها دادن به خود، در چندین نقاشی کودک ادامه پیدا کرده باشد، نشانگر خجالتی بودن اوست که ممکن هست تا حد تمایل به ناپدیدشدن نیز پیش برود. در نقاشی فقدان دست و بازو نیز علامت کم بها دادن به خود و عدم امنیت هست.

زیرا دست و بازو که در نقاشی کشیده نشده‌اند، همان وسایلی میباشند که امکان عمل در محیط پیرامون کودک را فراهم می‌آورند.

کودکانی که خود را بالاتر از بقیه میدانند، آدمکهایی با اندازه بزرگ عرف میکنند. این نوع نقاشیمخصوص کودکانی هست که اختلال دماغی دارند و یا بطور معمول کودکانی میباشند زودرنج و حساس که همۀ وقت فکر میکنند مورد ظلم و ستم قرار گرفته‌اند وجود این نوع آدمک‌های بزرگ در نقاشی کودکان آنها را در قضاوتهایشان آشتی‌ناپذیر و سخت‌جلوه می دهد.

بنابراین شکل ساده یک آدمک خواه تنها و یا در بین آلبوم‌ای از چیزهای دیگر بیان کننده مشخصات جالبی از شخصیت کودک هست.

در اینگونه نقاشیها، کودک خود را با آدمکی که نقاشی کرده، شبیه می داند و به همین علت «ماشوور»، نقاشیآدمک را بعنوان آزمایش برون‌افکنی مورد بهرهگیری قرار داده هست.

روش ماشوور به این ترتیب هست که از کودک می خواهد پشت سر هم دو شخص راکه دومی از نظر جنسیت مخالف اولی باشد، ترسیم کند.این دانشمند عقیده دارد که شخص اولی خود کودک و شخص دوم دیگران را نشان می دهد.

بررسی و مطالعه «ماشوور» به طور کلی در مورد نمادهای اندام‌ها و از نظر فرعی، بر جزئیات لباس و پوشاک انجام میگیرد. او به بررسی شکل و تولید در نقاشی «اندازه، خط، ترکیبات» که کمتر در معرض تغییرات هست و شالودة سبک نقاشی را در برمی‌گیرد، اهمیت وافری می دهد.

چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟

در زیر به‌طور خلاصه نمادهای اصلی اندامها را نام میبریم:

سر:

معرف مرکز شخصیت و قدرت فکری و هوشی و عامل اصلی بازرسی فشارهای درونی هست. کودکانهمیشه سرهای بزرگ ترسیم می کنند ولی اگر سر چندان بزرگ باشد، نشانگر آن هست که «من» کودک بیش از حد طبیعی هست.

صورت:

چون بسیار اهمیت دارد اغلب تنها کشیده میشود. کودکان پرخاشگر جزئیات آن را به حد اغراق‌آمیزی بزرگ ترسیم میکنند، در حالی که کودکان خجالتی، جزئیات را از نظر می اندازند و فقط دایره صورت را ترسیم می کنند و به ندرت صورت را از نیمرخ می کشند.

دهان و دندان‌ها:

ممکن هست معنی نیاز به مواد غذایی را نمایان سازد و هم به معنی پرخاشگری باشد. لبها که بسته باشند، نشان دهنده تنش و فشار هست و چانه، نماد قدرت مردانگی هست.

چشمها:

دنیای درون نقاش و اجتماعی بودن وی را نشان میدهند. کودکان خردسال چشمها را با حالت‌های درنده و وحشی می کشند.

دستها و بازوها :

که در دوران نخست زندگی کودک برای شناخت محیط اطراف چندان به کار میرود، در مرحله بعدی بعنوان پیشرفت «من» و سازگاری اجتماعی به کار می آید. کودکان ضعیف و درون‌گرا اغلب برای آدمک پا نمیگذارند و یا وی را به حالت نشسته نقاشی میکنند.

بالا تنه:

اگر باریک و لاغر کشیده شود مشخص کننده این هست که کودک از اندام خود ناراضی هست و یا از چاق شدن و بزرگ شدن می‌ترسد، در مواردی دیگر، بالاتنه لاغر ممکن هست نشان دهنده ضعف جسمانی واقعی باشد.

سایه زدن:

در برخی قسمت‌های بدن همۀ وقت نشانه آن هست که مسائل و مشکلاتی در قسمت‌های سایه زده وجود دارد.

اگر کودک از نقص جسمی رنج ببرد، عضوی که دارای نقیصه هست همۀ وقت به طور واضح مشخص میشود. مثلاً کودک ناشنوا، همۀ وقت گوش را به طور واضح و درست و با دقت ترسیم میکند.

با ظاهر شدن سن بلوغ نقاشی پیکر آدمکها کم‌کم فرق میکند و نقاشی‌های نوجوانان در اندازه‌های اخیر «کوچکتر شدن نسبی سر و رشد شانه‌ها» و نیز با سلیقه‌تر شدن جزئیات لباس پیکر آدمک‌ها نمایان میشود.

برای بررسی و قضاوت درمورد نقاشی‌های آدمک‌ها ـ مثل هر موضوع دیگر ـ همۀ وقت باید وابستگی فرهنگی کودک را مشخص کرد. زیرا ممکن هست امری که در یک محیط فرهنگی، کاملاً عادی هست و در محیطی دیگر نشانه‌ای از یک مشکل باشد.

نشان دادن حرکت در نقاشی معرف هوش کودک هست، ولی نقاشی‌هایی که در آن پیکر انسان نمایانده میشود، دارای معنی عاطفی نیز هست و امنیت و سازگاری اجتماعی کودکان را نشان میدهد.

پیکرهای صاف و خشک معمولاً توسط کوچکترها یا بچه‌های خجالتی و پرخاشگر که برای ارتباط با دیگران با مشکل روبرو می شوند، کشیده می شود.

بچه‌های محزون، اوضاع آدمک‌ها را کاملاً دقیق می کشند و تناسب اندام‌های گوناگون را کاملاً رعایت میکنند. کودکانی که دارای تخیلات پرحاصلی میباشند و دقت زیادی به بدن خود دارند، اندام‌های گوناگون آدمک را به حالتی زنده و خوشحال ترسیم میکنند.

در نقاشی‌هایی که فرد مورد نظر در حال انجام کاری هست، اغلب قسمتی از بدن که آن کار را انجام می دهد، بیشتر مورد دقت کودک واقع میشود و دیگر قسمت‌ها کم اهمیت نشان داده می شود.

یک نوع نقاشی از پیکر آدم، کشیدن عکس خود هست و این نوع با نقاشی‌هایی که از دیگران کشیده میشود، همسان هست، ولی فرقش این هست که در نوع اول کودک کاملاً به این موضوع آگاه هست که در حال کشیدن عکس خویش هست.

این آگاهی ممکن هست نیروی مکانیسم دفاع از خود را تقویت کند و نقاش تصویری از خود ارائه دهد که کمال مطلوب او باشد و نه عکس واقعی او.

کشیدن شکل پادشاه بعنوان «پدر مطلوب»، ملکه بعنوان «مادر مطلوب»، جادوگر «مادربد»، شاهزاده «خودش» و شخصیت‌های دیگری مثل فضانورد و کارآگاه و دزد و …

برترین وسیله برای شناخت نمادها برای کودک این هست که از او بخواهیم خواب و رؤیایی را به صورت نقاشی بکشد و سپس آنرا توضیح دهدنقاشی گروهی از بچه‌های هم سن و سال یکی از انواع نقاشی‌های آدمک جهت بررسی شخصیت و سازگاری کودک تصویری هست که کودک از خود و کودکان هم سن و سال خود باهم میکشد.

بیشتر اوقات، گروه بچه‌ها در حال بازی کردن نشان داده می شوند. زمانی که کودک این نوع نقاشی را میکشد خواهی نخواهی موقعیت واقعی خود و نیز ارتباط خود با دیگران را در گروه مشخص میکند. اگر کودک در بین گروه و یا در کنار دایره کشیده شده باشد، معانی مختلفی پیدا می کند.

ناسازگارها اغلب در محدودة خارجی گروه و یا به طور تنها کشیده می شوند. برای تشویق کودکان به این نوع نقاشی می توان به آنها گفت به همبازی‌هایی که دوست داری با آنها بازی کنی فکر کن و شکل همۀ را در حال بازی کردن بکش.

چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟

نقاشی خواب و رویا

کودکی که شخصی را در حال انجام کاری و یا در محیط خاصی عرف می کند، در واقع به نوعی تمایلات خود را ارضاء می کند و یا موقعیت‌هایی راکه باعث هراس او شده، به صورت نقاشی بیرون می‌ریزد.

کودک خودش نمی داند که تمایلات و ترسهایش را بدین وسیله بیرون می‌ریزد، ولی او درست مثل مواقعی که بازی می کند، با تصور موقعیت‌های تعارضی خود، در واقع مشکل خود را از فشار درونی و عاطفی آزاد می کند.

کودک در نقاشی‌هایش به طور دلخواه و اختیاری با روشی خاص و شگفت‌انگیز چیزهایی را در نقاشی‌های خود نشان می دهد که دوست دارد یا مورد علاقه اوست و یا از آن می‌ترسد، ولی غالباً وقتی دلهرة او چندان باشد یا هنگامی که احساس گناه کند از شخصیت‌های حکایت‌ها و قصه‌هایی که می‌شناسد بهرهگیری میکند

ـ مثلاً کشیدن شکل پادشاه بعنوان «پدر مطلوب»، ملکه بعنوان «مادر مطلوب»، جادوگر «مادربد»، شاهزاده «خودش» و شخصیت‌های دیگری مثل فضانورد و کارآگاه و دزد و …

برترین وسیله برای شناخت نمادها برای کودک این هست که از او بخواهیم خواب و رؤیایی را به صورت نقاشی بکشد و سپس آنرا توضیح دهد.

اینکار را کودک به راحتی انجام میدهد، زیرا مسأله مربوط به خواب و رؤیاست و کودک خود را مسئول نمیداند. نقاشی خواب و رؤیا ممکن هست ترسها و تمایلات کودک را ظاهر سازد. مثلاً تمایل به قدرت که سرچشمه آن در احساسات خود کوچک‌بینی کودک نسبت به بزرگترهاست، با خواب و رؤیا به راحتی بیان می شود.

منبع :irandoc.ac.irلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

خلاقیت در کودکانآموزش نقاشی به کودکان،پرورش خلاقیت کودکان خلاقیت کودکانتربیت کودکان برای کودکانخلاقیت در کودکانآموزش نقاشی به کودکانرفتار چگونه الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟بهترین روش یاد دادن الفبا آموزش الفبا بهترین روش آموزش الفبایاد گرفتن الفباآموزش آموزش الفبا به کودکان قبل از مدرسه درست یا غلط ؟، آموزش به آموزش به کودکان سالهآموزش به کودک یک سالهآموزش به کودکان پیش دبستانیآموزش به آموزش رایگان نقاشی محتواآموزشرایگاننقاشیدر این سایت مطالب و مباحث مربوط به آموزش نقاشی به کودکان به صورت رایگان قرار داده شده راهکارهای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان آکاراهکارهای آموزش مسئولیت پذیری به کودکان آموزش مسئولیت پذیری به کودکانمسئولیت پذیری به وب‌سایت مهدکودک و پیش‌دبستانی همه‌گل خوش …در مجموعه همه گل به کودکان اجازه داده میشود علائق خود را کشف کنند و به فعالیتهایی آشنایی با راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندنآشنایی با راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به درس خواندن چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم کودکان چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم آموزش نقاشی به چگونه الفبا را به کودکان آموزش دهیم؟ یاد دادن الفبا به کودکان الفبا را به کودکان آموزش چگونه الفبا را به کودکان چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟ آموزش نقاشی به کودکاننقاشی با انگشت آموزش نقاشی به کودکاننقاشی با انگشت آموزش نقاشی به کودکاننقاشی با انگشت جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از بچه ها جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از بچه ها جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از بچه ها بهار بهار بهار به بچه ها چگونه یاد بدهیم کتاب بخوانند به بچه ها چگونه یاد بدهیم کتاب بخوانند به بچه ها چگونه یاد بدهیم کتاب بخوانند به کودکان بیاموزید که چگونه خشم خودشون به کودکان بیاموزید که چگونه خشم خودشون به کودکان بیاموزید که چگونه خشم خودشون چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟ چگونه عذرخواهی را به کودکان یاد بدهیم؟ روشهای تربیت کودک روش تربیت کودک آموزش عذرخواهی به چگونه کودکان تفسیر نقاشی های کودکان چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟ دیس میس خلاقیت در کودکان چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟ مفیدستان چگونهبهکودکانآموزش چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم آموزش نقاشی به کودکان چگونه عذرخواهی را به کودکان یاد بدهیم؟ چگونه عذرخواهی را به کودکان یاد بدهیم به بچه‌ها آموزش دهد را نقاشی می‌کنیم به چگونه به کودکان بد غذا، غذا بدهیم؟ ایران ناز نقاشی و کاریکاتور آموزش و ترفند چگونه به کودکان بد غذا، غذا چگونه به کودکان آموزش توالت رفتن دهیم؟پرشین پرشیا چگونه به کودکان آموزش توالت رفتن دهیم؟ پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین آموزش به صورت منظم روانشناسی چیو از چه سنی به کودک آموزش بدیم؟ بهترین سن برای شروع آموزش نقاشی به شرط آن که بهترین سن آموزش موسیقی به کودکان را ۲ تا چگونه رنگها را به کودکان آموزش دهیم؟ آکا اگر به نقاشی‌های دار را هم به او آموزش دهید آموزش رنگها به کودکان چگونه رنگها

مطلب چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟ در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :چگونه به کودکان آموزش نقاشی بدهیم ؟
http://mofidestan.ir/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a8%d9%87-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b4%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%87%db%8c%d9%85-%d8%9f/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :